Thursday, June 24, 2010

World Cup Schedule 2010 South Africa

First Round matches of FIFA 2010:
June 11
07.30pm – South Africa Vs Mexico – Johannesburg (SC) - DRAW (1-1)

June 12
12.00am – Uruguay Vs France – Cape Town - DRAW (0-0)
05.00pm – South Korea Vs Greece – Johannesburg (SC) South Korea won 2-0.
07.30pm – Argentina Vs Nigeria – Port Elizabeth (Ellis) Argentina won 1-0

June 13
12.00am – England Vs USA – Rustenburg DRAW (1-1)
05.00pm – Algeria Vs Slovenia – Polokwane
07.30pm – Serbia Vs Ghana – Pretoria

June 14
12.00am – Germany Vs Australia – Durban
05.00pm – Netherlands Vs Denmark – Johannesburg (SC)
07.30pm – Japan Vs Cameroon – Bloemfontein

June 15
12.00am – Italy Vs Paraguay – Cape Town
05.00pm – New Zealand Vs Slovakia – Rustenburg
07.30pm – Ivory Coast Vs Portugal – Port Elizabeth

June 16
12.00am – Brazil Vs North Korea – Johannesburg (Ellis)
05.00pm – Honduras Vs Chile – Nelspruit
07.30pm – Spain Vs Switzerland – Durban

June 17
12.00am – South Africa Vs Uruguay – Pretoria
05.00pm – Argentina Vs South Korea – Johannesburg (SC)
07.30pm – Greece Vs Nigeria – Bloemfontein

June 18
12.00am – France Vs Mexico – Polokwane
05.00pm – Germany Vs Serbia – Port Elizabeth
07.30pm – Slovenia Vs USA – Johannesburg (Ellis)

June 19
12.00am – England Vs Algeria – Cape Town
05.00pm – Netherlands Vs Japan – Durban
07.30pm – Ghana Vs Australia – Rustenburg

June 20
12.00am – Cameroon Vs Denmark – Pretoria
05.00pm – Slovakia Vs Paraguay – Bloemfontein
07.30pm – Italy Vs New Zealand – Nelspruit

June 21
12.00am – Brazil Vs Ivory Coast – Johannesburg (SC)
05.00pm – Portugal Vs North Korea – Cape Town
07.30pm – Chile Vs Switzerland – Port Elizabeth

June 22
12.00am – Spain Vs Honduras – Johannesburg (Ellis)
07.30pm – Mexico Vs Uruguay – Rustenburg
07.30pm – France Vs South Africa – Bloemfontein

June 23
12.00am – Nigeria Vs South Korea – Durban
12.00am – Greece Vs Argentina – Polokwane
07.30pm – Slovenia Vs England – Port Elizabeth
07.30pm – USA Vs Algeria – Pretoria

June 24
12.00am – Ghana Vs Germany – Johannesburg (SC)
12.00am – Australia Vs Serbia – Nelspruit
07.30am – Slovakia Vs Italy – Johannesburg (Ellis)
07.30am – Paraguay Vs New Zealand – Polokwane

June 25
12.00am – Denmark Vs Japan – Rustenburg
12.00am – Cameroon Vs Netherlands – Cape Town
07.30am – Portugal Vs Brazil – Durban
07.30am – North Korea Vs Ivory Coast – Nelspruit

June 26
12.00am – Chile Vs Spain – Pretoria
12.00am – Switzerland Vs Honduras – Bloemfontein

Second Round – ROUND OF 16

June 26
07.30pm – Group A winner Vs Group B 2nd place – Port Elizabeth

June 27
12.00am – Group C winner Vs Group D 2nd place – Rustenburg
07.30pm – Group D winner Vs Group C 2nd place – Bloemfontein

June 28
12.00am – Group B winner Vs Group A 2nd place – Johannesburg (SC)
07. 30pm – Group E winner Vs Group F 2nd place – Durban

June 29
12. 00am – Group G winner Vs Group H 2nd place – Johannesburg (Ellis)
07. 30pm – Group F winner Vs Group E 2nd place – Pretoria

June 30
12.00am – Group H winner Vs Group G 2nd place – Cape Town

Quarter-finals

July 2
7.30pm – 1st Quarter-final – Port Elizabeth

July 3
12. 00am – 2nd Quarter-final – Johannesburg (SC)
7.30pm – 3rd Quarter-final – Cape Town

July 4
12.00am – 4th Quarter-final – Johannesburg (Ellis)

Semi-finals

July 7
12.00am – 1st Semi-final – Cape Town

July 8
12.00am – 2nd Semi-final – Durban

Third Place
(July 11)
12.00am – Semi-final losers – Port Elizabeth

Final
(July 12)
12.00am – Semi-final winners – Johannesburg (SC)

0 Comments:

Post a Comment

Have something to share? Let me know!